آیا میتوان یک ۱ میلیون شغل ایجاد کرد ؟

رسول احمدپناه
1 million
زمان مطالعه ۶ دقیقه.

اخرین بار که این جمله را شنیدم در وعده انتخاباتی ریاست جمهوری بود . و بعد از آن نشنیدم که کسی بخواهد یک میلیون شغل ایجاد کند . اگر نمیدانیدباید بگویم دولت موظف هست هر سال یک میلیون شغل ایجاد کند که بعید میدانم بتواند به صورت کامل آن را ایجاد کند .

چرا ایجاد شغل در این عصر سختر از هر موقع دیگری است ؟

اولین دلیل برای این موضوع که همه ما از آن باخبریم تکنولوژی هست . ماشین ها و سهولت سازی ها و همین طور جریان سهولت در ارتباط ( اینترنت ، تلفن و … ) باعث شده حجم نقاط قابل سرویس بیشتر و همینطور فراگیری و رسیدن به سطحی از مهارت برای شغلی آسان تر باشد .

 

بزرگ شدن صنایع و کسبوکار ها و رسیدن به بلوغ قابل توجه نکته دیگری هست امروز مورد توجه هست ، اگر در چند سال پیش یک شرکت میزدید سهولت گرفتن حجمی از بازار یا مشارکت در رفع سهمی از بازار برای تان بیشتر بود . اما اگر سعی کنید از این به بعد شرکتی را بزنید حتما باید به دنبال مزیت رقابت کلیدی یا نواوری و… برای رقابت باشید وگرنه شغل هایی که قرار است بسازید نابود میشوند. جدای از این موراد بیشتر صنعت ها به بلوغ زیادی در فناوری رسیدند و بیشتر وقتشان صرف بهره وری و کاهش قیمت ها و یا افزایش سبد محصولات میکنند واین امر موجب شده به سمت سکان داری بزرگان صنعت و کنار رفتن کوچک تر ها باشیم .

 

مورد سومی که به ذهنم میرسه حذف شغل های میانی و ساده هست ، اگر فرض کنیم در قدیم ایام یه کالا وارد میشد میرفت در انبار اقا اکبر و بعد  یک پخشی که نماینده ایشان بود میرسد و در نهایت ان پخشی به دلال میانی و توزیع کننده میداد و اون فرد به مغازه دار و در نهایت به دست ما میرسید ، امروز همین اکبر اقا در دیجی کالا میتواند مستقیم به ما محصول دهد و ما هم راضی باشیم . ( این مواردی که میگم بد نیست فقط دارم میگم علاوه بر عواملی که گفتم کلی عامل دیگه در ایجاد شغل امروزی تاثیر داره ) .

نگاهی به روند رشد شغل و شرکت ها :

فکر میکنم هنوز هم با هم در مقدمه هستیم و باید بگوییم امروزه تغییر ماهیت شغل از فرد به شرکت یا تیم بسیار خوب بوده و میتوان گفت اگر شما بهترین فرد در یک موضوع شغلی باشید . تقریبا بدون شبکه و تیم خود سهم زیادی از سود و رشد را از دست میدهید . شرکت های بزرگ هم  دیگر شمارا نمیخواهند بلکه تیم شمارا میخواند و بیشتر تلاش ها خرید یا ادغام با شرکت یا تیم شما هست . ( این اتفاق برای صنایع خودرو سازی هم افتاد که اوایل خیلی بود ولی دیگه چند سالی هست بیشتر هاشون ادغام یا زیر مجموعه دیگری شدند ) .

 

هنوز که دارم این مطلب را مینوسیم بیشترین سهم از سود را دلالی( حداقل در کشور ما )  به نسبت زمان و هزینه دارد . اما چه بخواهیم یا نخواهیم در سال های اتی شاهد حذف  و کنار رفتن دلالی ها به شکل امروزی خود خواهیم بود ، شاید شکلش عوض شود و سازمان یافته تر باشد و شاید هم نابود شود و یا دیگر تاثیر و سود جدی مثل حالا نداشته باشد . خواند های گوشه و کنار من نشان داده که وقتی در کشوری دلالی سهم بیشتری دارد علنن مفاهیمی مثل : اقتصاد مقاومتی ، کالای ایرانی و …. در عمل به صورت گسترده مفهوم واقعی خود را ندارد.

 

آیا میتوان یک میلیون شغل ایجاد کرد ؟

آنچه میگوییم از جنس رسیدن به رسیدن یک میلیون شغل نیست چون به نظرم کسی یا شرکتی یا دولتی که یک میلیون شغل ایجاد کند میتواند ۱۰ یا ۱۰۰ میلیون شغل نیز ایجاد کند . و اسکیل شدنش کار چندان سختی نیست .
بنابر این بررسی این که چگونه میتوان یک میلیون شغل ایجاد کرد  مارا وارد معادله پیچیده تری میکند که در یک پست جدا از المان های موثر بر یک ایجاد شغل خواهم نوشت .

 

برای ایجاد یک میلیون شغل که عدد بزرگی هست نیاز نیست ۹۹۹۹۹۹ شغل را ایجاد کنی کافیست اکوسیستمی بسازی که ارگانیک و قابل رشد باشد تا خودش عدد هارا رد کند . من و طوفان( اولش دو نفری بیش نبودیم بعد یه سالی سر ایده پردازی و ساخت اکوسیستم صحبت کردیم و الان کمی بیشتر شدیم 🙂 )  در شرکت دومان شعار یک میلیون شغل را داریم و در پی ایجاد یک فرهنگ و نظام ارزش افرینی هستیم که منجر به یک میلیون شغل شود. پس میتوان گفت که میشود یک میلیون شغل ایجاد کرد ولی وقتی هدفت ایجاد کردن شغل باشد کمی ماجرا متفاوت درک میشود.

 

ما دولت نیستیم که در اخر سال به جایی گزارش دهیم که تعداد مشخصی شغل ایجاد کردیم و بعد کاری که با یک نفر میشود انجام داد را طولانی تر سخت تر و پیچیده تر کنیم که از یک به ۱۰ نفر بکشد ، برای همین جنس فرهنگی که دنبال میکنیم از سمت ایجاد و خلق ارزش واقعی در ازای دریافت یک ارزشی به نام پول و یا سود است . به همین دلیل چند ویژگی از خروجی کار ما به ذهنم را به فکر فرو برد .

 

۱- بیشتر ازاین که عدد ها نگرانم کنند یا بگویم نمیشود ، پارامتر ها و همین طور سیستم سازی وفرایند ها مرا به فکر فرو برده و تلاش برای کنترل و رشد سیستم نه تنها از روز های میانی بلکه از اولین روز با فرهنگ شرکت گره خورده هست .

۲- وقتی حجم افزایش پیدا میکند مشکلات زیاد تر میشود ( انچه من از افزایش توده های جمعیت در کنار هم و یک جا نشینی دیدم کاهش جرم و جنایت و انسان دوستی بیشتر نبود و حتی مشاهده کردم ساختار هایی خراب تر نیز ساخته شد ) و این موضوع نگران کننده است که تجمیع شرکت ها ایا ارزش آفرین خواهد بود یا چالش و مشکل زا ؟ این را در مدیریت کردن دومان میبنم که واقعا باید از پسش بربیایم آن هم با فرایند و فرهنگ نه با قانون و ممانعت.

۳- نیت ها و نوع نگاه ها تاثیر زیادی ایجاد فرهنگ یک میلیون شغل دارد و به نظرم مهم نیست به ۱ میلیونش در قید حیات من برسیم یا نرسیم بلکه ایجاد نوعی تفکر و اندیشه هست که متضاد با هنجار های اشتباه عمیق جامعه ما یعنی دلالی ، کارمندی و … هست ، از ان جایی که یک بار در این دنیا زندگی میکنیم فکر میکنم اگر مسیر یک میلیون شغل رشد کند قطعا ارزش هایی در جامعه در مرحله اول در تقابل و بعد نیز در تفاهم با ما خواهند بود.

 

موارد این موضوعات زیاد هست که نمیخواهم سرتان را درد بیاورم در پست بعدی تلاش میکنم  پارامتر های موثر بر ایجاد و نگهداری فرهنگ یک میلیون شغل و همین طور افت ها و اسیب ها بپردازم تا بتوانم شما را هم درگیر کنم و شاید با من همراه شوید و نظرات و نقد های بهتری را بنویسید .

 

 

3
اشتراک‌گذاری

۱ دیدگاه

 1. رسول احمدپناه
  هاشم زرین کیا

  من دیوانه ام !؟
  دوستام بهم میگند خل شدی که این کار رو میکنی
  ببین چندین بار به یه مو بند شده بودم!؟
  فقط وقتی شروع کردم گفتم خدایا من هر کاری میتونم میکنم بهم کمک کن
  ولی خب دنیا به دیوانه ها نیاز داره.
  کسایی که تا الان دنیا رو تغییر دادند همون دیوانه هایی بودند که فکر میکردند میتونند تغییر بدند.
  شاید داشتند نون خشک میخوردن!؟
  شاید هم برای این ک یه پول بیشتری داشته باشی لوله بخاری تمیز کنی یا برای این که کمپانیشون رو نجات بدند تا خونه پدرزنش رو هم تو رهن بانک بزاری

  ولی خب ما موجیم که اسودگی ما عدم ماست

  شک ندارم اگه علی بن ابی طالب اگر حسین بن علی اگر سقراط اگر افلاطون یا ژولیس سزار و کوروش کبیر و خیام و…. هم تو این شرایط فضایی زمانی این مملکت بودند حتما این کار ها رو میکردند و از شکست نمیترسیدند و میزدند تو دل خطر

ارسال پاسخ

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A