چند پیشنهاد برای متمم …

وب سایت متمم
زمان مطالعه 6 دقیقه.
به بهانه 5 سالگی متمم شاید چیز هایی که در ذهن من برای رشد وب سایت متمم مفید باشه رو نوشتم . این حس سهیم بودن در رشد متمم چیزی بود که فکر کردم شاید زمان انتشارش مناسب باشه .
حرف هایی که در ادامه میگم صرفا نظرات و دیدگاه هاش شخصی من به عنوان یک کاربر کوچیک از متمم هست . و فکر کنم میشه مواردی که در ذهنم برای بهبود متمم هست  رو بتوان به عنوان چند پیشنهاد بنویسم .

1- داشتن نوع چینش کامنت ها :

فکر میکنم چیزی که خیلی جذاب هست که این کامنت ها واقعا زیاد هستن و حتی گاهی زیاد تر از خود درس و وقتی این مقدار زیاد زمان هدر میرود همه همین مسیر رو میروند . کاش میشد در متمم یک دسته بندی بر اساس تعداد کلمات در کامنت باشد یعنی از جملات کم به زیاد و هم زیاد به کم دسته بندی شود . یا این که پر امتیاز ترین و کم امتیاز ترین را دسته بشود انتخاب کرد . همین طور این که خیلی جذاب میشد اگر بر اساس خود فرد هم کامنت ها دسته بندی شود یعنی مثلا کامنت های محمد رضا فرضا برای من مهم هست اگر در متنی چنین یوزری کامنت گذاشت من در بخش کامنتر های من اونارو دنبال میکردم . حتی میشد در بخش کامنت ها اونایی که پر کامنت ترین هست رو هم چنیش کرد بدین صورت که اگر رسول با 100 کامنت در پست های دیگر هست و محمد رضا با 10 کامنت از پر نظر ترین ترین تا کم نظر ترین ترین مشخص شود . اینطوری به راحتی میتوان شاخص های ارتباطی و اون زنجیره پیام رو و پیدا کردن دوستان در متمم رو حفظ کرد و دیگه نیاز نیست در گوشه سمت راست مسابقه  نظر دهنده هارو بزاریم . حتی میتوان در یک درس مثل مهارت یادگیری و … بر اساس تعداد نظر یک شخص دسته بندی شود بدین صورت که مثلا من رسول در درس مهارت یادگیری بیشترین نظر رو دادم پس در پر نظر ترین ها این درس نمایش داده بشوم .
کامنت های منتخب لیک نداره این که من بزنم روش و برم دقیقا روی اون کامنت در اون صفحه وجود نداره .

2- ساختار نشان دادن مطالب :

این که درمتمم هیچ گونه دفتر چه یادداشتی نیست و نمیتوان مقاله های خوب رو نوت برداری کردی الان یکی از مشکلات اصلی این که هنگام مطالعه یه درس نمیشه در روی آن نوت برداری کرد . ولی به نظرم اگر میشد حاشیه سمت چپ متمم به نوت ها و همین طور نوشته های اختصاصی ما ربط پیدا کرد و فضای برای نوشتن به ما دهد پیدا کردن حاشیه نویسی ها و نوت ها ارزش بیشتری را ایجاد خواهد کرد . من با افزونه hypothesis  این موضوع رو تقریبا برای خودم حل کردم .
اضافه کنم که میشه تمرین ها هم به اون سمت انتقال پیدا کنه . یعنی تو همون نوت برداری مون تمرین هامون رو بزاریم ( ولی تو سئو یکم خوب نیست فکر کنم )

3- نوع معرفی متممی ها به هم :

این موضوع رو با خوندن پست محمد رضا با توجه به 5 سالگی متمم به ذهنم رسید
این که من فکر میکنم یه بخش معرفی متمم ها در متمم خالی هست . خیلی از بچه های متممی شروع به بلاگ نوشتن کردن  و هم کم از هنر معلم شدن و معلم داشتن بچه های متممی یاد نگرفته ام اما فکر میکنم هنوز فضایی در متمم نیست ( یامن پیدا نکردم ) که در آن وب سایت هایی که از دید متمم یا گروه متمم معرفی شود . حداقل اگر قرار است تعامل ها بین متمم ها بیشتر شود داشتم فکرمیکردم میتوان یک سری معرفی در مورد بچه های تاپ یا هر کسی که از دید متمم نمونه خوب معرفی میشود را ایجاد کرد . بدین صورت که وب سایت در ابتدا معرفی .بعد محوریت اصلی وب سایت فرد در صورت داشتن مشخص شود. ( البته یادمون باشه این موضوع یکم به سمت سلیقه ای شدن هم میره )

4- بک اند و پشت صحنه متمم :

بماند که وردپرس چقدر خوب هست و چقدر اول کاری میشه جلو رفت ولی چون من درجریان  تیم توسعه یا استراژی ها و هدف هایی که متمم مد نظرش است نیستم . مطلب زیر را به صورت یک پیشنهاد کورکورانه در نظر بگیرید .
من فکر میکنم که متمم در هر صورت با رد کردن بیشتر از 100 هزار یوزر نیاز هست که از وردپرس کوچ و به سمت سیستم هایی پیش برود که پیاده سازی و توسعه پزیری بیشتری را میسر کند . این حرف را خام میگویم چون توسعه تکنولوژی خیلی به دید ما به اینده مربوط هست ودر حال اگر این تغییر انجام شود . حس میکنم میتوان هم اپ و هم از AI  و سایر موارد به صورتی خیلی عمیق تر در متمم بهره برد . ( البته که یه چند سال دیگه احتمالا کاملا متمم امروزی تغییر خواهد کرد )
من فکر میکنم اگر تکنولوژی تغییر کرد تنها و اصلی ترین فایده نوع ارائه تعاملی درس ها ، رشد بهتر متممی ها و همین طور افزایش کیفیت رساندن پیام به مخاطب خواهد بود .

5- نقشه راه متمم

این که متمم میاد یه درس هایی رو پیشنهاد میده برای شروع خیلی خوبه و به نظرم پیوستگی میان محتوا واقعا یه گیمیفکیشن و همین طور موجب تفکر زیاد میشه ولی هیچ وقت نفهمیدم چرا نمیشه یه سری نقشه راه پیشنهادی بچه هارو دید . همیشه به این فکر میکردم اونایی که این سری از درس فلان رو تموم کردن نظرشون چیه و چطوری میگن شروع کنیم و …
مثل کلاس درس که چیزی که استاد میگه و چیزی که ترم قبلی ها تجربه کردن با هم فرق داره .
به نظر من اگر این فضا ایجاد بشه که نقشه راه کاستومایز شده بچه ها کنار نقشه راه متمم باشه این چینش باعث میشه افراد بر مبنای پارامتر های خودشون مسیر یه درس رو در پیش بگیرند . این که من شاید هدفم از این درس با نوع ارائه درس فرق کنه و چینش مسیر یادگیری درس به ما کمک میکنه که درک کنیم افراد چه چیزی رو میخواهند و متمم چه چیزی ارائه میدهد .
مثلا من درس مهارت یادگیری مجبور شدم از اول برگردم بخونم همه موارد رو و کاملا به این نتیجه رسیدم که درس شماره 9 یا 10 هم اشتباه جلو رفتم درصورتی که نقشه یادگیری یه نفر شاید بهم میگفت برو اول 10 رو بخون . همین طور این که خیلی وقت ها ما ممکنه خواستمون از تیتر یک درس و همین طور درکمون از یک درس یکی نباشه بنابر این وجود نظرات و حرف های افراد در اول درس به ما کمک میکنه شناخت بیشتری و حدامکان تجربه بهتری در تصمیم گیری داشته باشیم .
اضافه کنم که مورادی که من گفتم باعث میشه که متمم از ساختار عامه خواندن متحوا و وبلاگ برای کاربران ثبت نامی خارج بشه و فکر میکنم ساختار قبل از لاگین یوزر همون استاندارد محتوا خوانی وب رو داشته باشه خوبه . ( چون ریسک زیادی در تمایز ممکنه ایجاد بشه )
شاید مواردی باشه که به ذهن من هنوز نرسیده یا اشتباه میکنم . خوشحال میشم که شما هم اگر چیزی به ذهنتون رسید در قالب کامنت اضافه کنیم تا دنیایی بهتر بسازیم : )
پ.ن : عکس از وب سایت و پست محمد رضا شعبانعلی گرفته شده . که مال ایشون هست .
8
اشتراک‌گذاری

4 دیدگاه

 1. هاشم زرین کیا

  البته تو روزنوشته ها یه قسمتی هست که وبلاگ های بچه های متمم معرفی شده

  • رسول احمدپناه

   فکر کنم که وبلاگ روز نوشته های با توجه به حرف محمدرضا شعبانعلی جهت گیریش تقریبا با متمم جدا شده و البته این که خیلی ها از جمله من به دلیل نداشتن حداقلیات ثبت کامنت نمیتونن بلاگشون رو معرفی کنند . گرچه بلاگ ها یه جورایی خونه جدا از قبلیه ای هست که در ان کنار هم هستیم .

 2. زهرا

  من از تازه با وب سایت متمم از این پست شما آشنا شدم . خیلی ممنون

  • رسول احمدپناه

   خواهش میکنم. امیدوارم ازش به خوبی استفاده کنی زهرا جان .

ارسال پاسخ