کمی در مورد ریش

زمان مطالعه 4 دقیقه.

واقعیت این که این پست بیشتر با هدف بروز نگه داشتن و بهونه برای ترک نکردن نوشتن هست .

 

ریش ها در کشور ما چیز عیجیبی هستن … البته در فرهنگ های مختلف ریش چیز عجیبی بوده و تقریبا بین ادیان و اسطوره ها ریش ها وجود داشتند .

اما درکشور ما هم شما وقتی ریش دارید یعنی تمام !

 

سناریو اول :

داشتن ریش به دلیل یک مذهبی بودن  . که احتمالا مذهبی بودن شما خیلی خیلی میتونه برداشت بد یا خوبی ایجادکه و در مورد شما قضاوت هایی بشه ، بسته به این که دید مردم نصبت به دین در دوره های مختلف چه بوده ریش شما هم در مذهبی بودن شما تاثیرات زیادی داره . اگر مثلا کوتاه باشه خب میگن یه جوره و اگر بلند باشه میگن این دیگه خیلی خشکه ببین . صحبت در مورد همسر و ناموس شما یه چیز بد تلقی میشه اما احتمالا این که یه نفر جلو شما در موردش ریش دار بودن شما قضاوت کنه کاملا چیز طبیعی هست . حالا بماند احتمالا برچسب ها به صورت توهین آمیزی در مورد شخصیت یا رفتار شما نیز گفته میشه …

 

چیزی که واقعا جذابه این که چطوری یه چیزی برامون انقدر خط قرمز و یه چیزی انقدر برامون اپیدمی و فراگیر میشه  هست …

 

سناریو دوم :

ریش به دلیل یک خلافکار یا شر خر .  ریش عرصه اقتدار فردی هم هست مثلا اگر شما میخای نشون بدی یه لات خوبی هستی و در اینستاگرام هم یه سری تو سرا در بیاری احتمالا تتو به همراه ریش میتونه کم هزینه و بی درد ترین روش برای نشون دادن وضعیت خیلی باحال و بزرگ باشه .

 

سناریو سوم :

ریش به این دلیل که گیاه خوار هستید . در بیشتر جاهایی که از یک گیاه خوار تصویر کشیده میشود ریشو بودن رو جزوی از طبیعت گرایی و همسو شدن با آن می بینند .

 

سناریو چهارم :

ریش به دلیل ایجاد زیبایی . خیلی وقت ها ادم ها دلیلشون برای ریش گذاشتن این که خب مثلا این قسمت از فک من مشکل داره یا این قسمت از چونه من دچار ایراد شده و طبیعا نیازه که ریش بلند کنم که نشون داده نشه یا صورتم بد قیافه نشه !…

 

سناریو پنچم :

ریش به دلیل نداشتن وقت، در دنیای تکنولوژی زیاد مشاهده شده که افرادی که سرشون شلوغه خیلی وقت ندارن به ریش خودشون برسن و احتمالا ادم هایی با ته ریش های بلند یا دولوپر هایی با ریش های بلند مشاهده میشود . برای من حداقل بار ها پیش آمده که فرصت نشده ریش خودم را بزنم و به دلیل مشغله ها حواسم به اندازه آن نبوده است .

سناریو ششم :

ریش به دلیل تغییر حال هوا و قیافه . خیلی از دوستان برای تغییر در زندگی یا برای ایجاد روحیه جدید در خود ترجیح میدهند همیشه در بین مدل های مختلف ریش و همین طور اطلاح ببمونن و یک مدل ثابت را انتخاب نکنند .

 

سناریو هفتم :

ریش برای مرگ میر و احترام به روز های خاص . خیلی وقت ها وقتی یکی از فامیل یا دوستان فوت میکنند ترجیح میدهند به منظور ادای احترام ریش بگذارند یا اصلاح نکنند . و همین طور در روز های خاص مانند ماه محرم مثلا ریش بلند کنند یا موارد از این دست …

سناریو هشتم :

ریش برای کم سن نشان ندادن . برای این موضوع بار ها پیش آمده که وقتی ریش میداشتم به نسبت زمانی که ریش ندادم سنم بزرگتر و یه جورایی در بین دوستان کوته بین پر سن سال تر و قابل اعتماد تر به نظر میرسیدم .

 

نوع بشر با تصویر سازی ها و ایمج هایی که در طول سال ها رسانه ها یا افکار عمومی در ذهنش شکل دادند ترجیح میدهد به جای صرف زمان برای شناخت طرف مقابل دنبال کلید جادویی حدس و گمان برای پیدا کردن مشخصه ای باشند . این مشخصه که پلی برای سریع درک کردن طرف مقابل  و وزن و اعتبار دادن به آن هست، تبدیل به ابزار قضاوت کردن خواهد شد . نه به دلیل گفتمان ، انگیزه یا فعالیت ها و … بلکه در مرحله اول از روی تیپ و قیافه و هر چیزی که زودتر به اطمینان میرساند هست .

چیزی که در بیزنس بهم یاد دادند این بود که : گربه به خوشگلی دمش نیست این که چند تا موش میگیره مهمه ! . ومن فکر میکنم باید یاد بگیریم که از روی استروتایپ ها قضاوت نکنیم و نگویم این خوب است یا بد هست.

برای شاختم به صفحه درباره من و در صورت ارتباط به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

بیشتر بدانید

روند پیوستگی مطالب
در تلاشم که یادگیری های خودم را با شما به اشتراک بگذارم اگر نمیدانید مسیر یاد گیری چیست بیشتر با آن آشنا شوید
مسیر مطالب
هم چنین میتواند مسیر های یادگیری فعلی من را مشاهده کنید و با من در موارد که علاقه دارید هم مسیر شوید
تقویم محتوا
اگر برایتان جالب است از نوشته های آینده من باخبر شوید و در مواردی که دوست دارید مرا همراهی کنید.
آیا کامنت بزارم ؟
شاید سوال این باشد که آیا باید برای مطالبی که میخوانم نظر بدهم یا خیر . نظرات شما از هر مدلی ( پیشنهاد و انتقاد یا تشکر یا حتی فشردن دکمه لایک ) که باشد موجب میشود که از بینش و درک شما خواننده عزیز باخبر بشم و بتوانم بابت زمانی که شما برای خواندن مطالب کردید احساس رضایت و انرژی داشته باشم :)

تقویم نوشته ها

آذر 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011
12131415161718
19202122232425
26272829300102
03040506070809