کمی در مورد ریش

انواع ریش
زمان مطالعه 4 دقیقه.

واقعیت این که این پست بیشتر با هدف بروز نگه داشتن و بهونه برای ترک نکردن نوشتن هست .

 

ریش ها در کشور ما چیز عیجیبی هستن … البته در فرهنگ های مختلف ریش چیز عجیبی بوده و تقریبا بین ادیان و اسطوره ها ریش ها وجود داشتند .

اما درکشور ما هم شما وقتی ریش دارید یعنی تمام !

 

سناریو اول :

داشتن ریش به دلیل یک مذهبی بودن  . که احتمالا مذهبی بودن شما خیلی خیلی میتونه برداشت بد یا خوبی ایجادکه و در مورد شما قضاوت هایی بشه ، بسته به این که دید مردم نصبت به دین در دوره های مختلف چه بوده ریش شما هم در مذهبی بودن شما تاثیرات زیادی داره . اگر مثلا کوتاه باشه خب میگن یه جوره و اگر بلند باشه میگن این دیگه خیلی خشکه ببین . صحبت در مورد همسر و ناموس شما یه چیز بد تلقی میشه اما احتمالا این که یه نفر جلو شما در موردش ریش دار بودن شما قضاوت کنه کاملا چیز طبیعی هست . حالا بماند احتمالا برچسب ها به صورت توهین آمیزی در مورد شخصیت یا رفتار شما نیز گفته میشه …

 

چیزی که واقعا جذابه این که چطوری یه چیزی برامون انقدر خط قرمز و یه چیزی انقدر برامون اپیدمی و فراگیر میشه  هست …

 

سناریو دوم :

ریش به دلیل یک خلافکار یا شر خر .  ریش عرصه اقتدار فردی هم هست مثلا اگر شما میخای نشون بدی یه لات خوبی هستی و در اینستاگرام هم یه سری تو سرا در بیاری احتمالا تتو به همراه ریش میتونه کم هزینه و بی درد ترین روش برای نشون دادن وضعیت خیلی باحال و بزرگ باشه .

 

سناریو سوم :

ریش به این دلیل که گیاه خوار هستید . در بیشتر جاهایی که از یک گیاه خوار تصویر کشیده میشود ریشو بودن رو جزوی از طبیعت گرایی و همسو شدن با آن می بینند .

 

سناریو چهارم :

ریش به دلیل ایجاد زیبایی . خیلی وقت ها ادم ها دلیلشون برای ریش گذاشتن این که خب مثلا این قسمت از فک من مشکل داره یا این قسمت از چونه من دچار ایراد شده و طبیعا نیازه که ریش بلند کنم که نشون داده نشه یا صورتم بد قیافه نشه !…

 

سناریو پنچم :

ریش به دلیل نداشتن وقت، در دنیای تکنولوژی زیاد مشاهده شده که افرادی که سرشون شلوغه خیلی وقت ندارن به ریش خودشون برسن و احتمالا ادم هایی با ته ریش های بلند یا دولوپر هایی با ریش های بلند مشاهده میشود . برای من حداقل بار ها پیش آمده که فرصت نشده ریش خودم را بزنم و به دلیل مشغله ها حواسم به اندازه آن نبوده است .

سناریو ششم :

ریش به دلیل تغییر حال هوا و قیافه . خیلی از دوستان برای تغییر در زندگی یا برای ایجاد روحیه جدید در خود ترجیح میدهند همیشه در بین مدل های مختلف ریش و همین طور اطلاح ببمونن و یک مدل ثابت را انتخاب نکنند .

 

سناریو هفتم :

ریش برای مرگ میر و احترام به روز های خاص . خیلی وقت ها وقتی یکی از فامیل یا دوستان فوت میکنند ترجیح میدهند به منظور ادای احترام ریش بگذارند یا اصلاح نکنند . و همین طور در روز های خاص مانند ماه محرم مثلا ریش بلند کنند یا موارد از این دست …

سناریو هشتم :

ریش برای کم سن نشان ندادن . برای این موضوع بار ها پیش آمده که وقتی ریش میداشتم به نسبت زمانی که ریش ندادم سنم بزرگتر و یه جورایی در بین دوستان کوته بین پر سن سال تر و قابل اعتماد تر به نظر میرسیدم .

 

نوع بشر با تصویر سازی ها و ایمج هایی که در طول سال ها رسانه ها یا افکار عمومی در ذهنش شکل دادند ترجیح میدهد به جای صرف زمان برای شناخت طرف مقابل دنبال کلید جادویی حدس و گمان برای پیدا کردن مشخصه ای باشند . این مشخصه که پلی برای سریع درک کردن طرف مقابل  و وزن و اعتبار دادن به آن هست، تبدیل به ابزار قضاوت کردن خواهد شد . نه به دلیل گفتمان ، انگیزه یا فعالیت ها و … بلکه در مرحله اول از روی تیپ و قیافه و هر چیزی که زودتر به اطمینان میرساند هست .

چیزی که در بیزنس بهم یاد دادند این بود که : گربه به خوشگلی دمش نیست این که چند تا موش میگیره مهمه ! . ومن فکر میکنم باید یاد بگیریم که از روی استروتایپ ها قضاوت نکنیم و نگویم این خوب است یا بد هست.

0
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ