تولدت مبارک در سال 98

کادو تولد
زمان مطالعه 4 دقیقه.

تولد یا زادروز نقطه جالبی در زندگی هر کسی است . سال هاست که نگاه میکنم دوستان و اطرافیان و یا مردم می‌پرسند متولد چه ماهی هستی ؟ میگم اسفند، در پاسخ میگویند: پس اسفندی هستی و فلان فلان فلان هستی . آخرش هنوز نفهمیدم که دقیقا مراد دل این دوستان در پیوند ماه با سرنوشت یا الگو های شخصیتی و رفتاری دقیقا چیست؟

یاد زندگی فیلسوفان قدیم می افتم که وقتی منجم بودند و علوم های مختلفی را فرا میگرفتند تلاش میکردند که بین مفاهیم صورت های فلکی و زمان اتفاقات رابطه ای برقرار کنند. حتی این موارد در علوم اسلامی هم یدی طولانی دارد. مثلا این که در چه ماهی و یا چه رخداد طبیعی بچه دار بشید خوبه یا مثلا در زمان قمر در عقرب چه چیزی خوب یا بد است و …

دیروز تولد من بود . واقعه ای که به نظرم میتوان در زندگی مفهوم تولد را به گونه ای دیگر هم نگاه کرد و خارج از چهارچوب های زمان و مکان که غیر ارادی است به آن توجه کرد. به نظر من در زندگی بار ها تولد و مرگ داریم، تولد و مرگی که نه به خاطر زاییده شدن سلولی بلکه میتواند بخاطر زایش و رویده شدن مفاهیم ذهنی و اتفاقات زندگی باشد.

تغییرات در زندگی ما چگونه ایجاد میشود

اگر نگاهی به زندگی خود کنیم متوجه می شویم تغییرات زندگی ما عموما به دو روش ایجاد شده .روش اول که در آن آرام آرام از یک عقیده یا ایده به سمت عقیده یا ایده ای جدید میرویم و روش دوم این که بر اثر یک حادثه یا اتفافاتی به طور کلی بخشی از زندگی خود را دگرگون میکنیم. هر دو روش یک جمله را به زبان میاورد ” چقدر عوض شدم ”

شاید خیلی از ما ها هر دو مدل بالا را با هم تجربه کردیم و شاید هم اگر مجدد به سال هایی که گذشت نگاه کنیم متوجه این تغییرات که ارام از جلو چشم ما گذشته اند شویم، حداقل برای من در این سال ها چند باری تولد بود. تولد هایی که یا ریشه در یک تصمیم احساسی یا منطقی داشتند و یا مرگ هایی که بعد از آن تولدی بزرگ تر خلق شد.

زیبایی نگاه به تولد و مرگ از این زاویه این است که بعد از مدتی شما به این نتیجه میرسی پس از هر مرگی یک تولد خواهد بود اما باید دقت کنیم که آیا این تولد وجدید نواقص تولد قبلی را دارد یا خیر ؟

همه ما اشتباهی داریم که میتوانیم از آن ها درس بگیریم، کمی به آینه نگاه کنیم تا آنچه طی کردیم را اصلاح کنیم و بهبود بدهیم و برای این کار نیاز نیست پایان هر سال اقدام کنیم. ما ادم ها نه شرکت هستیم و نه یک محل جغرافیایی یا یک کشور که آخر سال ببینیم چه کرده ایم و چه کاشته و برداشت و هدر داده ایم.

پس چه بهتر است به حساب خودمون برسیم قبل از این که دنیا به حساب ما برسه 🙂 ، کافیست هر چند مدت و بر اساس ( زمان ،اتفاقات و یا هر شاخصی که برای مهم است ) به عقب نگاه کنیم نقاط تولد و مرگ را ثبت کنیم و ادامه راه را با تولد مفاهیم و زندگی بهتر و مرگ اشتباهات و خطا ها را بسازیم.

تولد مفاهیم چگونه میتواند بهبود پیدا کند ؟

  • زندگی سوشال مدیا گونه خودتان را از سوار بر خبر ها به دنیا نقشه راه ها و قدم بعدی سوق دهید: شما نیاز دارید در ادامه راه زندگی خود مفاهیم جدیدی رو برای خود متولد کنید اما اولویت هر مفهوم کی و کجا و چگونه متولد شده مهم است.
  • انسان ها/رسانه های خردمند حوزه خود را دنبال کنید: وقتی شما زندگی افرادی رو که در حوزه شما خردمند شده اند را دنبال میکنید تقریبا میتواند به جرقه هایی برسید که شما را در ساخت یک مفهوم جدید هدایت کند.
  • فکت های ذهنی درست کنید: شما نیاز دارید یه سری مفاهیم ذهنی که عام می‌گویند را کنار بگذارید و مجدد با عینک خودتان برخی از حیاتی ترین کار هایی که از دید بقیه درست هست را بررسی کنید تا در ذهن شما آن مفهوم یک قرارداد شود.

تولد اتفاقات چگونه میتواند بهبود پیدا کند ؟

  • به مکان های لوکال دقت کنید: در کشور ما بی اعتمادی در تجارت بیش از پیش شده و بیزنس های لوکال و ساخت یک برند محلی میتواند به وجهه شما در سهیم بودن تولد یک اتفاق کمک کند.
  • صبر داشته باشید : یکی از مهم ترین چیز هایی که متاسفانه کم رعایت میکنیم داشتن صبر بدون پیشفرض های اولیه هست، نیاز هست برای تولد یک اتفاق خوب صبر کنیم و به دور از هر گونه حواشی روی تغییرات بازار سوار و پیاده شویم !
  • استراژی های چند تایی داشته باشید: بررسی کردن چند استراژی در مورد یک اتفاق باعث میشود به همه جوانب فکر کنیم و بهتر روی تولد اتفاقات خوب اثر بزاریم.

سال 98 من چگونه بود ؟

سالی بود که با تمام سختی ها درس های زیادی یاد گرفتم و تلاش برای بهتر شدن همچنان در من ادامه خواهد داشت برای ساختن و بهبود یافتن.

سال 99 چگونه باید باشد ؟

نمیدونم ! چون قرار نیست بر اساس سال نو شمسی یا میلادی تعیین کنم که سال من باید چگونه باشد و بعدش قول هایی به خودم بدم و در نهایت نادم و پیشمان از نشده و نکرده ها باشم و یا به امید رسیدن بهار تغییری ایجاد کنم.

1
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ