فرهنگ عروسی نرفتن !

زمان مطالعه 6 دقیقه.
فرهنگ عروسی یا عروسی گرفتن (به مدل امروزی )

شاید میان اولین کسانی از نزدیکانم حس خوب عروسی رفتن رو درشون دیدم پدر و مادرم بودن . هر وقت که کارت عروسی می آمد میگفتن “عع فلانی عروسی داره میکنه پسر یا دختر خوشبختی مبارکه ” و عموما هم شب قبل از رفتن به عروسی پدر و مادر گرامی من سر این که چه چیزی باید بپوشند یا نپوشند و ایا این لباس و اینطوری و این این درست هست کلی کلنجار میرفتن ! و در نهایت هم با عجله خودشون رو به مراسم میرسوندن و در پاسی از شب یعنی بعد از همون موقع که تو کارت عروسی ها نوشته شده به خونه میمومدن .

چیزی که از این مراحل مرا خوشحال میکرد این بود که بسیار شاد ، خرسند و جذاب بودن این موضوع برایشان هست که گاهی وقت ها به شوخی میگویم : “انقدری که شما دلتون عروسی میخاد جوون های 20 ساله و ازدواج نکرده ذوق ندارن براشون ! ”

 

این مقدمه و دیالوگ هارو گفتم که صرفا بگم موضوع فرهنگ عروسی رفتن خیلی چیز عادی هست و همیشه بد نبوده این متن من صرفا یک زوایه دید با درجه کمی هست  و قرار است  به عنوان یک چالش به آن نگاه کنم .

 

نقل به مضمون یکی از دوستانم” چیز هایی که در مردم ما خیلی سخت تغییر میکند همین سنت ها هستن که واقعا در جامعه ما رسوخ کرده ”

این حرف شاید ساعت ها ذهنم را مشغول کرد و شاید شما هم مثل من بتوانید لیست بلند بالایی از این سنت هارا بنویسید اما موضوع عروسی رفتن هم جزو یکی از همین سنت ها است .

برای رسیدن به یک مفهوم جامع از عروسی متنی را پیدا کردم :

فرهنگ عروسی و عروسی در ایران، یکی از بخش‌های فرایند ازدواج در ایران است. این فرایند می‌تواند شامل رسوم زیادی همچون خواستگاری، بله بران، شیرینی خوران، مهربران، نامزدی، عقدکنان، جشن عقد،جهاز بران، حنابندان و زفاف باشد. عروسی مرحله ماقبل زفاف بوده و معمولاً زفاف در همان شب عروسی رخ‌داده و پایانی است بر این فرایند. گاه زفاف تا سه روز پس از عروسی به طول می‌انجامید. در ایران معمولاً هزینه‌های جشن عروسی بر عهده داماد بوده و قالبا هزینه جهیزیه و خلعتی بر عهده خانواده عروس است. در برخی از مناطق ایران رسومی متفاوت با آنچه ذکر شد نیز وجود دارد، در این رسوم داماد، کل یا بخشی از هزینه جهیزیه را تأمین می‌کند یا کل یا بخشی از جهیزیه را خریداری می‌کند. در برخی از مناطق ایران بیشتر مناطق شمالی، رسم بر این است که چند روز قبل داماد و عروس به‌صورت مجزا مراسم برگزار می‌کنند به این صورت که داماد با اقوام خود مراسم می‌گیرد و عروس با اقوام خود و در روز پایانی، خانواده‌ها باهم یکی می‌شوند و داماد، عروس را با خود به منزل می‌برد.منبع (+)

فرخ فروشی و تجمل گرایی :

واقعا نمیتوانم درک کنم که چرا باید حتما همه ماها نقطه اوج و عطف یک ازدواج رو در عروسی ببنیم و بار ها دیدم که ادم ها 5 ماهی درگیر مهیا کردن یک شب باشند و برای همین یک شب هم چند ده تا چند صد میلیون هم خرج کنند . البته اوج فجاحت قضیه این که این وسط یه سری ادم برای ماه ها و یا شاید سال ها در قرض و بدهی های ناشی از عروسی میمانند . و در کشاکش این موارد از زندگی واقعی خود نیز باز خواهند ماند ! . تنها پاسخی که شنیدم این بود : بخاطر این که ابرویمان حفظ شود اینقدر سنگین برگزارش کردیم ! .

ایا نمیشه بریم عقد کنیم در چارچوب و برگردیم سر زندگی خودمون ؟ این طوری چه چیزی از دست دادیم و یا بدست آوردیم ؟

 

در تیکه از مستند انقلاب جنسی به سادگی فرهنگ عروسی ها در فرانسه اشاره کرد که وقتی پیگیر شدم فهمیدم یه سر و گردن ازدنیا تو این مورد به غیر سرو مشروب بالاتریم ! حتی وقتی کمی مستند انقلاب جنسی 2 رو نگاه کردم برایم جذاب تر شد که هزینه های زندگی و خیلی چیز های دیگه در ساختار امروزی خودش به 50 50 رنگ باخته و همه چیز با تصمیم دو طرف نصف خواهد بود .

فرهنگ عروسی در فرانسه
مراسم عروسی ساده برخی از تازه عروس ها در پاریس

اجرای رویا یا آرزو به هر قیمت :

حتی دختران جامعه من هم از بچگی و کودکی دوست داشتن که عروس بشن و زیبا ترین رویا های کودکانه شان را با پوشیدن لباس عروس تجربه کردند که واقعا بار ها وقتی پرسیدم از که بهترین روز یا شب زندگیتون کی هست یا میتونه باشه پاسخی جز شب عروسیم نشنیدم .برام واقعا عجیب هست که چرا وقتی حرف از حقوق زن ها میزنیم این حق رو بهشون نمیدیم که از رویا و خیال بافی ها و یا درست دیدن به موضوعات اونارو آگاه کنیم.

پدر و مادر ها در جستوجوی شکوه و عظمت :

پدر و مادر ها هم بس در انتظار به رخ کشیدن شکوه مراسم یا به قول خودشان حفظ ابرو در جلو فامیل و اقوام هستند گاهی وقت ها خندم میگیره و میگم : خب دو تا ادم رو بد بخت کنید سر این که بگید عروسی میخوام برای بچم بگیرم و الان موقعشه !.شاید اگر یکم به موضوع عروسی انقدر سنگین و مجلسی نگاه نکنیم بتوانیم روزی که طلاق ایجاد میشود را راحتر هضم کنیم و ادم طلاق گرفته را بدبخت ندانیم

عروسی هم صنعت شده و حجم بازار خوبی داره :

کافیست چند ساعتی صرف تلار ها ، باغ ها و خدمات حوزه عروسی از لباس شب تا اجاره ماشین و گل و ارایشگاه و …  بکنید و بدون تردید بگویمم به صنعت عروسی وارد شدیم . بعید میدانم مثل کنکور سال ها و سال ها جوامع مصرف گرایی مثل ما دست از سر این فرهنگ ریشه دار بردارند و یا دستخوش تغییراتی درست شود .لااقل عشق را قاطی پول نکنید! 🙂

 

از نوشتن ادامه این پس صرف نظر میکنم به این دلیل که موارد زیادی از جمله ساختار های فرهنگی اجتماعی و مذهبی و خیلی چیز های دیگر در شکل گیری شیوه نادرست فرهنگ عروسی به شکل امروزی دخیل بوده است که گفتنش برای خودمم هم جذابیتی ندارد .

در پایان خوشحالم که چند سالیست که عروسی نمیروم ودر تا اخر عمر هم بعید میدانم به عروسی با میل یا رقبت و علاقه بروم . و صرفا در این چالش فهمیدم که این موضوع انقدر برای من تثبیت شده هست که نوشتن در موردش مانند توضیح در مورد 2 *2=4 میدانم .

پینوشت 1 : هر جور که حساب کردم دیدم من بیشتر از 10 ها صفحه و ساعت در مورد فرهنگ عروسی و عروسی فکر کردم و نوشتم اما  بازم به این نتیجه رسیدم  که این که نوشتن در مورد این کار  نمیتواند ارزشمند باشد و تنها سودی که این متن میتواند ایجاد کند ایجاد جرقه هایی برای بیشتر فکر کردن و موشکافی کار هایی که سنت و فرهنگ ما شدند است  ( مثل عروسی و هزار چیز دیگر ) که فکر میکنم تا این جا توانسته رسالت ایجاد جرقه ذهنی را ایجاد کند.

پینوشت 2 : چندی پیش یکی از دوستانم به همراه همسرش تصمیم گرفتند که مراسمی نگیرند و در نهایت بحث و کشمش میان دو خانواده و ها عروس داماد عزیز به حدی بالا گرفت که گفتند اگر عروسی نگیرید اصلا نیاز نیست ازدواج کنید و ما همه رو خودمون میگیرم و شما کاری نداشته باشید به این کار ها نهایت هم با کمال تاسف دو طرف عروسی اجباری برای رسیدن به هم خریدن !.

پینوشت 3 : نزدیک به 20 روز است که ننوشتم در این میان سایت من مورد حلمه نوعی malware به نام pharma hack   قرار گرفته بود و در فایل ها تروجان و ویروسی هم  بود که با کمک یک متخصص توانستم پاک سازی کنم و بعد نیز تلاش کردم که  تا حدودی امنیت وبسایت رو بالا ببرم .:(

برای شاختم به صفحه درباره من و در صورت ارتباط به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

1 دیدگاه روشن فرهنگ عروسی نرفتن !

 • رسول جان هر جامعه ای هنجار هایی داره خواه نادرست خواه درست
  بحث اینه که یه زمانی هست مقابله نکردن با هنجار نفع بالا تری داره نسبت به مقابله کردن با هنجار(داستان دانشگاه رفتن من و یا جشن عروسی دوست شما) و این که شما گمون میکنی که ازدواج کردنت به خودت ربط داره و یه چیز شخصیه ولی این جوری نیست رسول جان ازدواج کردن بچه دار شدن و…. دیگه در یک جامعه شرقی ایرانی یک چیز شخصی نیست خودت بهتر میدونی ازدواج دو خانواده است در نتیجه انتخاب تو تحت تاثیر این نظر هست سبک زندگی کردنت و…
  دلیلش هم خیلی ساده است وقتی شما مزیت های یک خانواده ی شرقی رو داری (حال و حولش رو) خب باید چیزایی که اذیتت میکنن رو تحمل کنی.
  شاید برات سوال باشه مزیت خانواده شرقی؟؟ اره مزیت خانواده شرقی چیزیه که در خانواده غربی شاهدش نیستی.
  خانوادت هزینه ی دانشگاهت رو میدن؟!؟! این در یک خانواده غربی عجیبه
  مادرت غذا درست میکنه برات لباس هات رو میشوره اتاقت رو مرتب میکنه لباس هم برات میخره!؟!؟ به یه جوون هم سن و سال فرانسوی این رو بگی صد در صد تعجب میکنه
  خب همون طور که شما این کزیت ها رو خواستی و میگیری و یه جوری وظیفه خانوادت میدونی در نتیجه اون ها هم وظیفه تو میدونند که یه بچه مطیع باشی (مگر این که کلا این داستان رو عوض کنی و فلک را سقف بگشایی و نقشی دگر بیندازی)

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

بیشتر بدانید

روند پیوستگی مطالب
در تلاشم که یادگیری های خودم را با شما به اشتراک بگذارم اگر نمیدانید مسیر یاد گیری چیست بیشتر با آن آشنا شوید
مسیر مطالب
هم چنین میتواند مسیر های یادگیری فعلی من را مشاهده کنید و با من در موارد که علاقه دارید هم مسیر شوید
تقویم محتوا
اگر برایتان جالب است از نوشته های آینده من باخبر شوید و در مواردی که دوست دارید مرا همراهی کنید.
آیا کامنت بزارم ؟
شاید سوال این باشد که آیا باید برای مطالبی که میخوانم نظر بدهم یا خیر . نظرات شما از هر مدلی ( پیشنهاد و انتقاد یا تشکر یا حتی فشردن دکمه لایک ) که باشد موجب میشود که از بینش و درک شما خواننده عزیز باخبر بشم و بتوانم بابت زمانی که شما برای خواندن مطالب کردید احساس رضایت و انرژی داشته باشم :)

تقویم نوشته ها

تیر 1401
ش ی د س چ پ ج
 10
11121314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607
0809