قدرت عادت ها ! از نوع دنده عقبی

رسول احمدپناه
زمان مطالعه ۳ دقیقه.

نوشته زیر به تجربه من در رابطه با نرم افزار مدیریت کار ها اشاره دارد ، عادتی که بعد از مدتی میباست ترک میکردم . و درس هایی که از آن گرفتم .

 

کتاب قدرت عادت ها :

داشتم چند وقت پیش کتاب قدرت عادت ها رو میخوندم که به طور اتفاقی در قسمتی از کتاب ( همشو نخوندم )  به بخشی رسیدم که در آن به عادت هایی اشاره میکرد که خود به عادت های دیگه اشاره داشتند . من هم همان لحظه به فکر فرو رفتم و دیدم چه عادتی دارم که منجر میشود یک عادت جدید را ایجاد کنم ؟

دیدم تسک منیجر من todoist  یکی از این ها هست . وقتی در لیست مدیریت کار ها وظیفه ای را میزاریم و عادت میکنم هر روز به آن سر بزنم تقریبا مشخص میکنم روزم را چگونه بگذرانم  و توجه هم را به صورت درست خرج کنم .

من با todoist  در متمم آشنا شدم و همان فکر میکردم زیباست و بهترین تسک منیجر برای کار های روزانه هست . تقریبا یک سال نیم از آن استفاده میکردم بعد یکم که کار باهاش خوب بود من عاشق اون شدم … و رفته رفته باعث شد چشمم را به بقیه رقبایش در سرویس دهی ببندم ، تقریبا همه فیچر هایش پولی بود و من هم چند بار از اکانت پریمومش استفاده کردم ( تا قبل دلار ۱۵ تومنی ) بعدش یکم گذشت تا دوماه پیش به پیشنهاد یکی از دوستانم ترغیب شدم از wunderlist استفاده کنم . من یک تعصب بیمار گونه به اپ قبلی خودم داشتم و حس میکنم عادت کرده بودم که دیگر همان را تنها ترین گزینه بدانم و با محدودیت هایش کنار بیایم . بعد چند بار فکر کردم یک روز دل را به دریا زدم و عادت استفاده از ان را به اپ جدید بردم . wunderlist  بهشتی شده بود که در آن همه امکانات رایگان شده بود و در حال حاضر میتوانید از گسترده زیادی از امکاناتش استفاده کنید . برگشتم به ارزش کلیدی که من از todoist  رها نمیکرد نگاه کردم و دیدم تنها چیز خوبش این بود که من میتوانستم کار های روزانه ام را با آن بهتر مدیریت کنم . وقتی به wunderlist رفتم دامنه کار های روزانه و عادت های دوره ای کمی عمیق تر بهتر شد .

 

نوجویی و نوخواهی اصلیست که بر اساس نیاز شکل میگیرد ؟

من فکر میکردم که نوجویی من از عدم راحتی من است اما نوجویی یک المان دیگر دارد و آن هم عادت است . وقتی شما به چیزی عادت میکنید و دیگر ذهن شما برای استفاده از آن شکل گرفته و وابسته آن هستید دیگر حال نوخواهی را ندارید . حتی اگر در جستن و پیدا کردن به مورد درست بر بخورید . مثلا کشور ما الان به دلیل عادت ها زیاد و وجود یکنواختی زیاد و نداشتن دید بلد مدت یا نوخواهی به دنبال نو جویی هم نیست.

بماند که در زندگی شخصی که نگاه میکنم میبنم ۲۰ ساله که هستی بیشتر جستن در توست تا زمانی که ۴۰ ساله هست و تقیربا به یک ذهنیت بدون رشد ( چون خطا نمیکنی ) میرسی و دیگر حالی نداری برای این که خطر کنی ، ریسک کنی یا حتی برای اتفاق تازه ای هیجان زده و مشتاق باشی.

یادم می آید یکی از دوستان در وبلاگش گفته بود وقتی در کشور خارجی هستی جنس نیاز ها چیز های دیگر هست و مثل ایران دق دقه امروز فردا را نداری یا این که برای امروز فردا تلاش نمیکنی …

( شاید بعدا این پست را اپدیت کنم )

3
اشتراک‌گذاری

۲ دیدگاه

 1. رسول احمدپناه
  سجاد پورحسین

  خوبه که حداقل تونستی با این نرم افزارها کار کنی
  من هیچ وقت نتونستم با نرم افزارهای مدیریت تسک کار کنم و همچنان لیست کارهام رو تو سررسید و سنتی مینویسم. نمیدونم بده یا نه ولی رو کاغذ نوشتن حس بهتری بهم میده و تعهد بیشتری برای انجام دادنشون دارم

  • رسول احمدپناه
   رسول احمدپناه

   من اینطوری میبنم سجاد جان که با این کار اهمیت موضوع رو نشون میدی . من هم گاهی به دلیل مهم بودن موضوعات به دور از فضای دیجیتال بر روی کاغذ مینوسم تا همیشه اهمیتش را متمایز کنم . در دنیای امروز که تایپ کردن در روز برای همه ما یک چیز معمول شده ( سوشال مدیا تا همین کامنت ) خیلی وقت ها برای تمایز بین نوشته ها خوب است که محیط نوشتن را عوض کنیم .

ارسال پاسخ

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A