چگونه متمم بخوانیم 1 ( استایل یادگیری )

استایل یادگیری
زمان مطالعه 6 دقیقه.

قبلا در مورد چگونه متمم بخوانیم ( تور وبسایت ) حرف زدم و فکر میکنم اگر کمی بخواهیم عمیقتر در مورد خواندن متمم فکر کنیم نیاز است به یک استایل یادگیری برسیم .

 

البته خود من قبل از خواندن درس های ( تکنیک های یادگیری: چند روش برای اطمینان از یادگیری مناسب درس‌های متمم 1 و 2 ) فکر میکردم که استایل یادگیری نیاز نیست و اصلا ما نیازی به یادگیری در قالب یا چارچوب یک استایل نداریم .

در ضمن اگر کاربر متمم نیستید و دسترسی به آن ندارید به این دلیل که این مطلب برای کاربر آزاد بود . برایتان مطلب را در قالب عکس در لینک زیر قرار دادم که میتوانید مطالعه کنید .

مطلب اول مطلب دوم 

 

اما وقتی در خواندن متمم تکنیک های یادگیری را مشاهده کردم ، تقریبا 3 روز زمان برد تا افکارم رو در قالب این پست جمع و جور کنم تا هم بتونم درست شرح بدم که چرا ما به استایل یادگیری در متمم نیاز مند هستیم و چرا باید برای همه مدل های یادگیری سعی کنیم استایل داشته باشیم .

 

هدف من در اول این بود که یک استایل ثابت برای خودم ایجاد کنم و بین 14 موردی که متمم پیشنهاد کرد با اضافه یا کم کردن مواردی به یک استایل ثابت برسم ولی بعد از مدتی فکر کردن به این نتیجه رسیدم که دسته مطالبی که میخواهیم یاد بگیریم در یک سطح نیستند و شاید حتی نتوانم همه سطوح یادگیری را مشخص و معین کنم اما میتوانم در محدوده از سطوح دسته بندی هایی رو انجام بدهم که بهتر بتوان درک کرد که در چه سطحی از یادگیری چه استایلی داشت .

 

در واقع ریشه این موضوع از حرف احمد بیگدلی عزیز که در مورد موضوع فراموش کردن گفت جرقه خورد ، او اشاره کرد که نیاز نیست همه چیز را زیاد (عمیق ) یاد گرفت و یادگیری شیوه فراموش کردن ( سطوح یادگیری ) نیز اهمیت زیادی دارد .

 

سطوح یاد گیری و تقسیم بندی آن ها 

فکر میکنم اگر بخواهیم المان زمان در کنار المان  یاد گیری قرار دهیم موضوع از جایی اهمیت پیدا میکند که چه چیزی را در چه مدت زمانی یاد بگیریم . و سطح یادگیری نیز از همین جا برای ما مشخص میکند که ایا این یادگیری در سطح سطحی ، نیمه عمیق یا عمیق است ؟

 

برای مثال : فرض کنید من میخواهم یک درس یا مطلب را خیلی عمیق یاد بگیرم و یک چیز را خیلی سطحی یکی از دلایل این انتخاب میتونه زمان باشه که سنجش کنم با کدام استایل میتوانم عمیق ترین یا سطحی ترین حالت یادگیری را به نسبت به یک موضوع تجربه کنم .

 

البته شاید وقتی این موارد رو میگم به یاد منحنی یادگیری بیافتید که کاملا با استایل یاد گیری فرق داره .

 

منحنی یادگیری و استایل یادگیری

 

انواع استایل یادگیری 

 

یادگیری عمیق

منبع : shutter stock

 استایل توسعه دهندگی (‌ #عمیق ) :‌ 

این سطح از تمرین را میتوان برای زمانی به کاربرد که بخواهیم در عمیق ترین و بهترن و ایده آل ترین شرایط فکری باشیم چون جنس ها بیشترین تفکر و سنجش را طلب میکند اما به دلیل عمیق شدن در موضوع اتفاقات عجیبی رقم میخورد که واقعا قابل پیش بینی نیست . علاوه بر مواردی که گفته شد باعث رشد و ایجاد هسته ها و نواوری های خواهد شد که غیر منتظره خواهد بود  . 

برای مثال همین سطح عمیق من در درس های( + ) باعث شد که این نوشته و تور خواندن متمم به ذهنم برسه که ناشی از توسعه دهندگی عمیق بود .

 

ساختار این استایل : ( رنگ های سبز یعنی توسط من اضافه شده و جدای از 14 موردی است که متمم معرفی کرده )

 

آنالوژی بسازید

 

استفاده از مدل KWL

 

اگر می‌خواستید درس را ادامه دهید چگونه ادامه می دادید؟

 

یک سناریو از اثرات ناآشنایی با آن موضوع خلق کنید ( اگر شما یا کس دیگری این موضوع را ندانید چه میشود ؟ )

 

نمره دهید  1-نمره به یادگیری 2- نمره به ارزش و اهمیت درس 

 

ارائه دادن

منبع : shutter stock

 استایل ارائه یا پیشنهادی ( #نیمه عمیق )  :  

نمونه بارز این مدل رو میشه همین وبلاگ و پست نویسی ها دانست که جنس آن از نوع ارائه است بطوری که فرد وقتی ارائه میدهد یاد میگیرد و چون نیاز دارد به دیگران توضیح دهد به مراتب دقت و تلاش زیادی برای ارائه درست میکند که منجر به یادگیری نیمه عمیتر میشود اما تفاوت آن با مدل عمیق در این هست که به جای رشد بیشتر به دسته بندی و مرتب سازی و مهم و غیر مهم کردن مطالب می پرداز . این استایل خیلی زیاد به تسلط ما بر انچه یاد گرفته ایم کمک میکند و یکپارچگی مطالب و کریستالی شدن آن نیز میشود.

 

ساختار این استایل :

یک شرح یا تعریف جدید بنویسید

 

درس یا مطلب را تحلیل کنید (شروع به نقد و عارضه یابی کنید )

 

ترسیم نقشه ذهنی برای درس( بطوری که یک بتوان با دیدن آن سخنرانی کرد )

 

بنر تبلیغاتی یا لید خبر طراحی کنید

 

تولید یک پادکست و ارائه درس (ضبط یک دقیقه ای و توضیح درس )

 

تکرار

منبع : shutter stock

 استایل تکرار و تمرین ( #سطحی)

فکر کنم همه این مورد رو به خوبی بشناسیم و در دانشگاه و مدرسه به اندازه کافی با این روش اصطکاکی که کمترین خلاقیت و نو اوری رو ایجاد میکنه اشنا شده باشیم . علاوه بر این که همه ما خوب میدونیم با در این استایل به سرعت میتونیم به خود موضوع مسلط بشیم ولی چیزی که فراموش میکنیم این که ایا باید به همه چیز مسلط باشیم یا نه باید خیلی چیز هارا از مرز های سطحی خودش به عمیق ترین حالت ببریم ؟

از ویژگی های خوب این استایل تسلط سریع به مطالب است تا از فراموشی کمی دور تر شویم . 

ساختار این استایل :

بازنویسی هدف درس

 

درس را در سی کلمه بازنویسی کنید

 

تنظیم یک آزمون دو تا پنج سوالی ( بصورت تشریحی و کلی نه جزئی )

 

پنج تا ده کلمه یا عبارت کلیدی ( هشتگ گذاری برای درس ها )

 

 

هر یک از استایل ها ( استایل های خواندن متمم ) برای چه مطلب و زمانی مناسب است ؟

بر خلاف متمم که همه 14 مورد را با هم ایجاد کرد من سعی داشتم تفکیکی ایجاد کنم در زمان مناسب با مدل مناسبی در عمق مناسبی به یک مطلب بپردازیم و به نظرم این کسی هر 14مورد رو با هم اجرا کند یا چند مورد را صرفا جدا کند ( کاری که من اول کردم ) چندان مناسب نیست به این دلیل که هر یک از این تمرین ها مربوط به یک سطحی هستند که شاید نیاز ما یا حتی ارزش آن برای ما رفتن به همه سطوح آن نباشد .

 

حتی من فکر میکنم میشود کمی پا را فراتر بگذاریم و چند تا از این موارد رو مخلوط و یک استایل چند سطحی ( عمیق ، نیمه عمیق ، سطحی ) برای برخی از مطالب ایجاد کنیم ، که هنوز تجربه اش نکردم .

 

پی نوشت : شاید این استایل یادگیری هنوز کامل نباشد و نیاز باشد بیشتر و بیشتر درموردش تجربه و تست کنم و حتی این که شما نیز پیشنهاد های بیشتری به آن اضافه کنید ( تو کامنت ها منتظرم ) .

 

 

 

17
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ