اعتبار قرضی : از آفات جامعه ما !؟

زمان مطالعه 4 دقیقه.

اولین بار این کلمه را در کتاب make to stick ( ایده عالی مستدام )  شنیدم و در یکی از پاراگراف ها در مورد اعتبار قرضی صحبت شده بود که یکی از روش های ایجاد اعتبار در سخنان ما است ، در آن کتاب گفته شد که یکی از روش های اعتبار دادن به ایده یا حرف ما دروغ گفتن است .

بعد ها در زندگی واقعی شاهد بود که اعتبار قرضی فراتر از ارائه امار و رقم برای اعتبار بخشیدن به حرف ها هست . مثال های این اعتبار های قرضی زیاد است :

یکی از دوستانم چند وقت پیش در مورد رفتن به دانشگاه خوب گفت و همین طور این که چه کار هایی میتوان با مدرک آن کرد .

چند روز پیش یکی از مدیرانی که باهاش جلسه داشتم در مورد دانشگاهی که درش کار میکند گفت و تلاش برای نشان دادن اعتبار دانشگاه برای خود نیز ستودنی بود .

مثال های زیادی از آدم ها و کار ها میتوانید پیدا کنید که افراد از اعتبار سایرین قرض گرفته و در اعتبار خود پیش ما از آن استفاده میکنند .

اعتبار های قرضی به خودی خود بد نیست ، این که من بگویم با فلانی و فلانی کار کردم یا در فلان پروژه های مهم نقش داشتم یا این که فلان روابط یا ساختار را دارم هم خوب است . اگر این گونه نبود معیار های زیادی از قضاوت های ما قطعا نمیتوانست شکلی درست به خودش بگیرد ، اما ….

بلاهایی که اعتبار قرضی می آورند :

اما اعتبار قرضی یک سری معایب هم دارد ، وقتی ما تلاش میکنیم به جای استفاده از حداکثر امکانات و توان خودمون برای کار ها از راحت ترین روش ها به اعتبار برسیم تا بعدا به درد مان بخورد ، بلای جانمان را میسازیم . برای مثال اکثر ما میدانیم که سیستم آموزشی کشور ما خوب نیست و تلاش برای گرفتن یک مدرک صرفا یک اعتبار قرضی است اما اصرار ما برای این کار که خودمم شاملش میشوم نیز عجیب است !

یا این که سعی میکنیم در مجامع ، مجالس ، همایش و … های مختلف حضور داشته باشیم تا بگوییم با فلانی بودم یا با فلانی هم حضور داشت صحبتی کردم  تا اعتبار قرضی بسازیم و بعد در کار اصلی که در آن سطح است زیرش بزاییم ! ( البته که اگر خرابش نکنیم باید از ریسک و جهش بزرگ خود خوشحال باشیم )

گاهی هم از کارهای گذشته یا دوستان و … کمک میگیریم که سعی کنیم یه سری تو سرا در بیاوریم ، یا با چسباندن خودمان به فرهنگ و قومیت یا ساختار های فکری فرد مقابل با استفاده از حس نزدیکی که به آن منتقل میکنیم اعتبار قرضی میسازیم .

 

ولی وقتی جنس اعتبار های قرضی ما زیاد میشود چند اتفاق می افتد :

1- مقصر را کسی دیگر میدانیم :

دانشگاه میرویم و بعد از فارغ التحصیلی میگوییم کار نیست بابا ! این مملکت … این مردم ……. ایناقدر من رو نمیدونن … این جا اصلا … ولی یادمان میرود که خودمان هم رفتیم مدرکی بگیریم تا با چند اعتبار قرضی یه کار هایی کنیم که جایی داشته باشیم.

2- هر جا که میرویم نارضایتی و خراب کاری در پی داریم :

دولت که نمونه بارز این موضوع هست که مقدار زیادی نیرو ، منابع و ساختار دارد ولی اعتبار قرضی های زیادی که گرفته کار دستش داده و همه آن را مقصر میدانند ( جدای از این که چقدر مقصر هست یا نیست )

 

ما نه تنها پارا فراتر گذاشته ایم ، تازه آمدیم و اعتبار های قرضی های جور با جور ساختیم و این ها را به عنوان یک اپیدمی یا فرهنگ رایج پذیرفتیم و تلاشی هم برای شایسته سالاری و مواردی از این دست هم نداریم چون دیگر جای ریش و سیبل و رفیق مرام معرفت رخت میبندند و یکم ماجرا سختگیرانه تر میشود .

ما به هم نگاه نمیکنیم برایمان اعتبارات قرضی از خود فعالیت های اصلی هم گاها مهم تر هست ( این که چه فعالیت هایی کردم تا با کیا در ارتباط هستم رابطه مستقیم دارد، یعنی اگر من مدیر شرکت فلانم پس باید یه چند تا پارتی تو اون سطح و یا چند تا رابطه تو اون سطح داشته باشه که بهم بگن مدیر قابلی هست ولی اگر من مدیر یه شرکت معمولی باشم و بدترین وضع به بهترین شرایط پایدار برسانم خیلی مدیر قابلی نیستم ) 

 

نتیجه گیری :

فکر نمیکنم بتوان فرهنگ اعتبار قرضی را  یک شبه مثل نرخ ارز در کشورمان تغییر داد، ولی میتوان کمی ساختار مندانه تر به آن فکر کنیم . موارد پایین به عنوان پیشنهاد است که برای هر کسی در شرایط و پارامتر های مختلف زندگی قبول یا قابل رد هست .

1- اعتبار های قرضی بخش کمی از فعالیت های ما باشد .

2- اگر برای ساختن اعتبار قرضی زمان زیادی بگذاریم صرفا در منجلاب فساد وارد میشویم .

3- اعتبار قرضی در طول زمان ساخته میشود که بهتر میتوان به آن اتکا کرد.

4- خیلی در افرادی که سعی در استفاده از اعتبار قرضی دارند خوش بینی را نبینید .

5- از اعتبار قرضی کارمندان خود استفاده کنید ( چون بهترین اعتبار هست که میتواند برند شرکت شمارا بسازد )

6- اعتبار قرضی های خودتان نه بعنوان یک ستون اصلی از رزومه خود بلکه به عنوان یک چتر نجات یا نقطه افزایش در نظر بگیرید .

اپدیت :

فکر میکنم فیلم انگل 2019 نمونه خوبی از اعتبار قرضی را نشان دهد

برای شاختم به صفحه درباره من و در صورت ارتباط به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

بیشتر بدانید

روند پیوستگی مطالب
در تلاشم که یادگیری های خودم را با شما به اشتراک بگذارم اگر نمیدانید مسیر یاد گیری چیست بیشتر با آن آشنا شوید
مسیر مطالب
هم چنین میتواند مسیر های یادگیری فعلی من را مشاهده کنید و با من در موارد که علاقه دارید هم مسیر شوید
تقویم محتوا
اگر برایتان جالب است از نوشته های آینده من باخبر شوید و در مواردی که دوست دارید مرا همراهی کنید.
آیا کامنت بزارم ؟
شاید سوال این باشد که آیا باید برای مطالبی که میخوانم نظر بدهم یا خیر . نظرات شما از هر مدلی ( پیشنهاد و انتقاد یا تشکر یا حتی فشردن دکمه لایک ) که باشد موجب میشود که از بینش و درک شما خواننده عزیز باخبر بشم و بتوانم بابت زمانی که شما برای خواندن مطالب کردید احساس رضایت و انرژی داشته باشم :)

تقویم نوشته ها

آذر 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011
12131415161718
19202122232425
26272829300102
03040506070809