متر و معیار اندازه‌گیری زندگی

زمان مطالعه 2 دقیقه.

ما معمولا سعی میکنیم همه چیز را ساده کنیم. شاید اگر روزی مغز ما زبان داشت میگفت: من عاشق این هستم که هیچ تصمیم گیری بیشتر از یک خط نباشد.

امروز هم نگاه کنیم تقریبا این مغز کوچک ما بر این نظریه پیروز شده، همه ما دوست داریم از یک کتاب چند نکته کلیدی رو بدونیم، از یک فیلم تهش را در بیاریم و …

و این  ریز داده های شبکه ای را همانند نقطه و خط به هم وصل کنیم و نتیجه گیری کنیم. مثلا ناراحت هستیم که چرا از فلانی بهتر نشدیم یا به فرض چرا آنچه میخواستیم محقق نشده.
یک کوری عجیب در مغز ما نهفته است که انگار همیشه نداشته هایش را میبیند، نه داشته هایش را …

این کوری آرام آرام تبدیل میشود به عقیده و چیزی که برای استحکام یک عقیده نیاز هست چند اتفاق تصادفی یا دلیلی هست که خودمان میتراشیم.

مثلا من وقتی میخواهم ناکارامدی خودم در کسب تجربه و راه اندازی یک استارتاپ موفق را توجیه کنم، دیواری کوتاه تر از طرح صیانت پیدا نمیکنم و میگویم خب ببین الان اصلا وضع مملکت طوری شده که طرح صیانت هست و معلوم نیست اینترنتی باشه و نباشه و …

یا از طرفی بخواهم امید واهی به خودم بدهم به خودم میگوییم : نه! فلان استارتاپک ( هر چند از گفتن کلمه استارتاپ هم چندشم میشود ) از زیر زمین کسبوکارش را شروع کرد وضع تو که از او بد تر نیست.

مثال دیگرش در یک رابطه عاطفی میتواند اینگونه باشد :

– من همیشه آدم خوبی بودم ولی طرف مقابل من اصلا قدر خوب بودن من رو نمیدونست.

–  ببین من آدم خاصی هستم و زندگی من با بقیه خیلی فرق داره

من فکر کنم حداقل اگر با خودمان خلوت کنیم و چند مورد از این حرف ها یا Fact های ذهنی خودمان را بررسی کنیم متوجه این موضوع خواهیم شد که بیشتر یک نظر با یک پارامتر یک جانبه و آلوده به سوءبرداشت ما از وقایع و اتفاقات به نفع خود، بوده است.

حداقل اگر اینطور نباشد تلاش ما برای جلوه دادن نسخه بهتر از بی طرفی و عدم قصور ما درش بسیار زیاد است.

این مسئله تا آن جا پیش میرود که من افرادی را میبینم که در یک مرحله از زندگی گیر کردن. مثل ورزشکار پیری که فکر میکند هنوز همان پهلوان دیروزی است.

آری اینگونه است که ما در افکار خود گیر میکنیم و کم کم متر معیار ما بر اساس همین عقاید اشتباه تغییر میکند و در نهایت ممکن است در این عصر کسی را ببینیم که میگوید: من به سرنوشت اعتقاد دارم و کاریش نمیشه کرد، انگار من طلسم شدم و همش بدبیاری دارم .

یا کسی را میبنیم که به دنبال فال و طالع بینی ( نسخه ضعیف تر رو نمیگم که ابا و قبا بعضی ها بر نخوره ) هستند.

برای شاختم به صفحه درباره من و در صورت ارتباط به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

بیشتر بدانید

روند پیوستگی مطالب
در تلاشم که یادگیری های خودم را با شما به اشتراک بگذارم اگر نمیدانید مسیر یاد گیری چیست بیشتر با آن آشنا شوید
مسیر مطالب
هم چنین میتواند مسیر های یادگیری فعلی من را مشاهده کنید و با من در موارد که علاقه دارید هم مسیر شوید
تقویم محتوا
اگر برایتان جالب است از نوشته های آینده من باخبر شوید و در مواردی که دوست دارید مرا همراهی کنید.
آیا کامنت بزارم ؟
شاید سوال این باشد که آیا باید برای مطالبی که میخوانم نظر بدهم یا خیر . نظرات شما از هر مدلی ( پیشنهاد و انتقاد یا تشکر یا حتی فشردن دکمه لایک ) که باشد موجب میشود که از بینش و درک شما خواننده عزیز باخبر بشم و بتوانم بابت زمانی که شما برای خواندن مطالب کردید احساس رضایت و انرژی داشته باشم :)

تقویم نوشته ها

آذر 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011
12131415161718
19202122232425
26272829300102
03040506070809