لینک های مفید هفته سوم مرداد

weekly-links
زمان مطالعه 5 دقیقه.

اگر در مورد لینک های هفتگی نمیدانید پیشنهاد میکنیم در مورد لینک های مفیدی که در هفته میخوانم و انتشار میدهم این پست را مطالعه کنید .

1پیدا کردن رقیب برای بیزینستان خوب است اما چرا؟

1- باعث میشه رو کارتون تمرکزکنید : اگر کسی رقیب یا کسب و کاری مشابه شما بهتون معرفی کرد یعنی درک درستی از کارتون پیدا کرده و شما رو کارتون متمرکز شدید

2- رقبا شما منبع با ارزشی از ایده های خوب هستن

3- رقبا بازار شمارا معتبر تر میکنند : وقتی تو یه حوزه ای رقیب دارید یعنی بازار شما پر پتانسیل هست و رقبا نیز به این بزرگ بودن مارکت اعتبار میدهند علاوه بر این که باعث میشوند که به سرمایه گذار نگیم که در بازار رقیبی نداریم چون وقتی اینو بشنوه خیلی عادی هست که از سرمایه گذاری کردن پیشمون بشه

4- رقبابه شما کمک میکنند که چشم انداز هایتان را راحتر دنبال کنید : اگر شما یه چشم انداز ( version) و هدف بلند مدت  داشته باشید رقبا به شما کمک میکنند که چشم انداز هاتون رو بیشتر رشد بدید و محققشون کنید مثلا بیل گیتس گفت روزی میرسه که هر خونه یک کامپیوتر رو میزی خواهد داشت ولی خب قاعدتا تنها ماکروسافت نمیتونست این چشم انداز رو محقق کنه .

منبع اصلی مقاله

 

2چطوری به سوال مصاحبه گر درست با مقدار جزئیات درست پاسخ بدم ؟

یکی از چیز هایی که در مصاحبه کاری ( اگر بدون پارتی باشه ) مهمه این که از کجا درک کنیم که چه مقدار باید در مورد یه موضوعی توضیح بدیم یا چه جزئیاتی رو بگیم که کافی باشه ؟

الگو زیر که به نام star معرفی شده برای بیان دستاورد های فردی میتونه استفاده بشه :

1- وضعیت : چالش یا وضعیتی که درش بودید چگونه بود ؟

2- هدف یا تسک : سعی کردید چه چیزی بدست بیارید ؟

3-عمل : چه تلاشی برای عمل کردن به هدفتون کردید ؟

4- نتیجه : نتیجه کار چی بود ؟

برای مثال : من تیمی بر عهده گرفتم که در که از هدف فروش خودش عقب بود ( وضعیت ) و هدفم این بود که در  6 ماه شرکت به 10 جزو 10 شرکت برتر تو فروش بشه ( هدف یا تسک ) و با صحبت کردن با تیم به یه برنامه انگیزشی رسیدیم ( عمل ) و درنهایت بیشتر از اون چیزی که انتظار میرفت موفق شدیم و فروش ما این مقدار به سود شرکت افزود ( نتیجه )

پ.ن : این مورد در مورد مدیریت کردن خیلی مهمه علاوه بر این که اگر یه نفر در مورد آینده کار در شرکتشون هم بپرسه میشه با این روش پاسخ های درست با جزئیات مفید و کاملی ارائه داد .

منبع اصلی مقاله 

 

3قانون 5 ساعت – استفاده شده توسط جک ما ، بیل گیتس و ایلون ماسک  :

اخیرا محققی به نام اقای توماس کورلی به مدت 5 سال زندگی 200 میلیونر خود ساخته رو مورد بررسی قرار داده و متوجه شده که اونا تلوزیون تماشا نمیکنند !. 86% اونا به منظور یادگرفتن موضوعات جدید مطالعه میکنند و 63 درصدشون در طول مسیر صبحگاهی به کتاب صوتی گوش میدن . و جالب این که اوباما هم در دوره ریاست جمهوری خودش در کاخ سفید بخشی از زمانشو به کتاب خوندن اختصاص میداد .

مایکل سیمونز قانون 5 ساعت را اینگونه توصیف میکند : مهم نیست افراد پر مشغله چقدر سرشان شلوغ است . آن ها حداقل یک ساعت در طول روز (  ساعت در هفته ) مطالعه میکنند .

سه زیر مجموعه قانون 5 ساعت :

1- خواندن :

مارک کوبان ، دن گیلبرت بین 1 تا 5 ساعت درطول روز مطالعه میکنند و ایلان و جک ما هم کتاب میخوانند .

2- فکر کردن یا انعکاس :

جک دورسی مدیر عامل توییتر و مدیر عامل لینکدین جف وینر معروف به فکر کردن هستن

3- آزمایش کردن :

توماس ادیسون و بنجامین فراکلین نیز معروف به آزمایش کردن هستند . حتی سرویس جیمیل و مرورگر کروم هم نتیجه ازمایش های گوگلی ها بودن .آزمایش فرضیات نشان میدهد چه راهی جواب میدهد و چه راهی جواب نمیدهد.

منبع اصلی مقاله 

 

4 مغزما چگونه کار های ساده را با حقه در اولویت قرار میدهد ؟

تو یه پژوهش جدید آمار ها نشان میدهند که مغز ما  تمایل بیشتری برای رسیدن به رضایت های کوتاه مدت تا بلند مدت داره بدین صورت که عضوی از مغز ما کار های ساده در عین حال فوری رو به کار های بزرگ و در عین حال راحت ترجیح میده و اینطوری پدیده به نام “اثر فوری ” ایجاد میشه که ما یک کار بی اهمیت که نتیجش زود تر مشخص میشه رو اهمیت می دهیم .

چند پیشنهاد برای این جلو گیری از این کار :

1- وظایف خودتون رو یادداشت کنید: تهیه لیست وظایف کار هارو از ذهن ما خارج و جلو روی ما قرار میدهد  تا بتونیم اولیت بندی کنیم .

2- مشخص کنید چه کاری مهم و چه کاری فوری است : آیزنهاور یه روشی داره به نام ماتریس آیزنهاور که در اون کار ها به 4 روش تقسیم بندی میشوند

کار های مهم و فوری

کار های مهم و غیر فوری

کار های غیر مهم و فوری

کارهای غیر مهم و غیر فوری

وقتی کاری فوری و مهم هستند مهم ترین کار هایی هستند که در الویت هستن و کار های غیر مهم و غیر فوری کار هایی هستند که میتوانیم در لیست کار ها به اخرین کار ها در صورت اضافه داشتن زمان انجام دهیم .

3- انجام میکرو پروسس یا کار های تقسیم شده

وقتی یه پروژه یا کاری بزرگ باشه و اونو به کار های کوچک تر تقسیم کنیم مغز ما به  انجام بخش کوچکی از ان به رضایت و پیشرفت دائمی میرسه که ایجاد انگیزه و رضایت که منجر به سرعت بیشتر و پیشرفت بزرگتر میشه میرسه.

لینک اصلی مقاله 

 

 

12
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ