یک تشکر ساده ! تجربه من در سفارش یک لوگو

رسول احمدپناه
طراح لوگو
زمان مطالعه ۶ دقیقه.

مقدمه کوتاه :

من در روز های قبل برای یکی از کسبو کار هایی که در حال راه اندازی آن هستیم اقدام به ثبت یک پروژه فریلنسری در چند سایت برای ساخت لوگو کردم .

قبلا هم لوگو سفارش دادم ام و تجربه های متفاوتی از این موضوع دارم که سعی کردم ولی در این دفعه چیزی در حدود ۱۱۰ پیشنهاد برای طراحی یک لوگو در سه سایت فریلنسری ( پونیشا ، پارس کدرز، انجام میدم  ) ثبت شد .

 

مدیریت این همه پیشنهاد و انتخاب ها خودش کار سختی است و شما فکر میکنید دامنه انتخاب زیاد خوب است اما بدین گونه نیست و من در این پروژه موارد کوتاهی رو در این جا به عنوان تجربه ذکر میکنم و در اخر از عزیزانی که زحمت کشیدن نیز تشکری ساده به عمل می آورم .

 

نکته های مفیدی از تجربه من در سفارش یک لوگو برای وب سایت :

قبل از هر چیز باید بگویم که به مقدار خیلی زیادی این نوشته من نظراتم هست واحتمال این که در ان سلیقه ای یا اشتباه برداشت کنم طبیعی هست . پروژه های طراحی هم سلیقه ای هستن و ممکن است یکی از چیزی خوشش بیاید و دیگیری نیاید.

 

۱- آیا نباید برای کار اتود و یا اسکچی ارسال کرد ؟

تفاوت کار های هنری با کار های تولید محور این هست که تا اثر خلق نشود قیمتی روی آن قمیت گذاری نمیشود . پس این که من بگویم پول تابلویی که نکشیدم را بدهید خیلی نمیتواند منطقی باشد . علاوه بر این که اگر نمونه کار یک فریلنسر خوب باشد دلیل نمیشود که درمورد کار و پروژه شما نیز خوب عمل کند پس حتما اسکچ گرفتن یا نمونه اولیه از کار ها بدون هزینه تنها روش منطقی انتخاب درست هست . برای جبران زحمات هم باید به نظرم یک امتیاز یا کامنت به فریلنسر اهدا شود تا یک تشکر ساده ای باشد و در پروژه های بعدی اش اعتبار بیشتری ایجاد شود .

۲-ایا نمونه کار مهم است ؟

به نظرم اصلا نمونه کارمهم نیست چون نمونه کار اغشته به چند تا موضوع هست :

اول این که ممکن است طراح بر خلاف میل خودش و بر اساس سلیقه مشتری پروژه را انجام دهد

دوم این که سبک های طراحی خاصی را دنبال کند که درمورد پروژه شما خیلی تناسب نداشته باشد

سوم این که اگر من ۱۰۰ تا پروژه خود دارم دلیلی بر انجام ۱۰۰و یک بهتر نیست شاید این وسط هزار یک عامل برای انجام نشدن درست باشد . کماکان که من در این پروژه ادم های زیادی با رزومه خوب دیدم که در عمل یا وقت در خلاقیت یا حوصله نداشتند و یا اصلا تلاشی برای یک اسکچ ساده رو کاغذ هم نکردند .

۳- اهمیت راهنمایی فریلنسر در درست پیش بردن پروژه :

یکی از چیز هایی که من کم دیدم و فقط توسط چند نفر مشاهده شد نیاز سنجی هست و فریلنسر ها تلاش نداشته یا نخواسته اند بیشتر با شما گفتگو کنند . البته یک فریلنسر فروشنده خوبی نیست ولی خب به نظرم باید یادش باشد که اگر میخواهد پروژه ای را تصاحب کند سعی داشته باشد با راهنمایی و ایجاد گفتمان نظر کارفرما را برای تامین اطمنیان جلب کند و سعی کند خودش را درست نشان بدهد . درست است که گذشته خیلی مهمه است ولی چیزی که ما یادمون میره همین زمان حال و فرصت نشان داد در زمان حال است .

 

۴- چرا باید به فریلنسر هایی با پروژه های کمتر نیز بها بدیم :

این یک موضوع نسبی است و فرد به فرد فرق دارد ولی تجربه به من نشان داده که کسی که پروژه بیشتری دارد حتما بهترین نحو به کار شما را انجام نمیدهد بلکه فرصت و ریسک کردن شما برای کسی که بیشتر زمان را برای درک و پیشبرد پروژه شما دارد . کیفیت و نتیجه بهتری را ایجاد میکند .

 

۵- قیمت و تخصص در پروژه چقدر مهم است ؟

به نظرم قیمت ها را بر اساس تخصص ها در نظر بگیرید یعنی اگر یه نفر ۴ تا تخصص مجزا داره بنده به شخصه رنج قیمت هایش را پایین تر از کسی که تخصص یک فیلد را بر عهده دار هست در نظر میگیرم .بهتر از است همیشه برای قمیت درخواست کنید و اجباری در اعمال قیمت نداشته باشید و بیشتر بگذارید فریلنسر از قیمت خودش و چرایی آن دفاع کند .

 

۶- به نوع سبک کاری چقدر دقت کنیم ؟

وجود پروژه های شبیه به پروژه شما در روزمه فریلنسر خوبه ولی مبنای تصمیم گیری خوبی نیست به این دلیل که سبک کاری معمولا در بیشتر از ۲ الی ۳ بار به بعد به وجود میاد و برای همین پیشنهاد میکنم حتما به تعداد دفعات پروژه های مشابه فریلنسر توجه کنید .

 

۷- داشتن لیست مقایسه چقدر مهم است ؟

یکی از کار های که من کردم برای کنترل این ۱۱۰ پیشنهاد در مغزم این بود که اونا رو کاغذ نوشتم و چند معیار هم برای دادم امتیاز مثبت ومنفی در نظر گرفتم و در کنارش هم بقیه موارد اخلاقی فرلنسر و رزومه رو هم یک امتیاز در نظر گرفتم و در نتیجه شروع به انالیز کردم در نهایت انتخاب های محدود من باعث شد با چند نفر وارد مذاکره جدی تر بشوم که ارزش امتیازی بالاتری دارند .

 

تشکرات من :

فکر میکنم هنوز سیستم های های فریلنسری ما به این موضوع تشکرات – امتیاز ها و قدرت جلب رضایت خیلی خیلی خوب دقت نکردند . برای همین به اجبار به جای زیر پروفایل دوستان عزیز که به بنده کمک کردند این جا از آن ها تشکر ساده ! را به عمل میاورم .

# چند تشکر ویژه که برای کار های بعدی آن ها را پیشنهاد میکنم : 

https://ponisha.ir/profile/aminhavaie ( بسیار خلاق وپیگیر )

https://ponisha.ir/profile/bitasoroush ( از نداشتن نمونه کار و تازه کار بودنشان گفتند و من هم گفتم فرصتی است که درخشیده شوند و همین طور شد )

https://ponisha.ir/profile/hafez4u ( بسیار پیگیر و کار های جالب )

https://ponisha.ir/profile/amirmhmdun ( ساکت و یک کار میدهند ولی در عین سادگی مهارت خوبی دارند )

 

#این تشکرات بر اساس همکاری و همینطور زحمات این دوستان برای اتود حداقل کار من است .

https://ponisha.ir/profile/kosar12374

https://ponisha.ir/profile/esaeed1988

https://ponisha.ir/profile/s.sajjad

https://ponisha.ir/profile/mojiiw

https://ponisha.ir/profile/infinite

https://ponisha.ir/profile/sabacom20

https://ponisha.ir/profile/soroushsobhani

https://ponisha.ir/profile/hrcolossus

https://ponisha.ir/profile/bahramifardali

https://ponisha.ir/profile/rm.zare1359

https://ponisha.ir/profile/daashmoji

https://ponisha.ir/profile/hitavi1373

https://ponisha.ir/profile/designgraphic

https://ponisha.ir/profile/tagged

https://ponisha.ir/profile/danialtofighi

https://parscoders.com/resume/85603

https://parscoders.com/resume/19259

https://parscoders.com/resume/58774

https://parscoders.com/resume/14397

https://parscoders.com/resume/88650

https://parscoders.com/resume/81052

 

رده بندی وب سایت های فریلنسری : 

پونیشا ( قوانین کمی سخت گیرانه هستند ولی فریلنسر های خوبی دارند )

پارس کدرز ( در کار های طراحی خیلی خوب فریلنسر ندارد ولی فکر میکنم در زمینه های دیگر از جمله برنامه نویسی خیلی خوبه  )

انجام میدم ( زیاد یوزر فیرندلی یا کابرپسند نبود از دید من یه مقداری گم گور شدم در نحوه پروفایل ها و همینطور سیستم ساختاری خود سایت )

6
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ