چگونه وبسایت متمم را بخوانیم ؟( تور متمم)

لوگو وبسایت متمم
زمان مطالعه 6 دقیقه.

من فکر میکنم در وبسایت متمم خیلی سرعت کندی در خواندن دارم ولی خب مشکلات زندگی و … اصلی ترین بهونه های کلیشه ای هست که همیشه برای انجام ندادن یه کار خوب ممکنه بیاریم .

اما جنس بحثم امروز از لحاظ اهمیت هست و به نظرم در دنیای متممی ها چیز هایی هست که سعی دارم هر چند وقت یک بار در موردش بنویسم .

 

وقتی درس متمم را در مورد مهارت یادگیری را میخواندم عملا یک موضوع مشخص مطرح بود که این را چگونه بخوانم راستش در یکسالی که از متمم دور شده بودم تغییرات خوبی داشته و خوشحالم که حالا که بازگشتم میتوانیم متممی باشم .

اما بیاید جدای از تعارفات و ابراز احساسات به موضوع اصلی که چگونه وبسایت متمم بخوانیم هست بپردازیم .

 

یکی از موضوعات خیلی جالب در وبسایت متمم شیوه متفاوت و فضای متفاوت متمم و فرهنگی است که در حال شکل گیری در این بستر است و میتوان گفت در مقایسه با دیگران نمره خوبی دارد اما جنس حرف های من در قالب پیشنهاد برای رشد است .

 

چرا متمم یک تور ندارد؟

خیلی وقت ها که به سایت های جدید خارجی میروم که در awwwards نمره خوبی می آورند حس زیبایی درکنار تجربه نو و یک UI و UX  باعث میشوند که طراح های سایت به این فکر فرو بروند اگر سایت ما آنقدر جدید است که شگفتی ایجاد میکند به همان اندازه نیز خطر ناک است چون ما کاربر را از ظرف یکنواختی در آوردیم و ممکن است یا خسته کننده باشد یا در تجربه نو سردرگم شود . جدای از این که این موضوع خودش باعث ایجاد لذت کشف در کاربر میشود .

 

وقتی متمم را در این ظرف قرار دهیم موضوع بالا زمانی برجسته میشود که محتوا تولیدی متفاوت متمم شگفتی جدیدی ایجاد میکند که به همان اندازه  میتواند خطرناک یا لذت بخش برای کاربر باشد .

و فکر میکنم بیشتر کاربران وبسایت متمم از سرچ هستند و از انجایی که این روز ها سئو خوبی را نیز تجربه کرده وبه گفته محمد رضا محتوا 100% اورجینال را ارائه میدهد . پس میتوان نتیجه گرفت اغلب کاربران پس از چند بار وب گردی  و رسیدن به متمم و خواندن آن با توجه به UX  متمم ترغیب به ثبت نام در متمم میشوند و بعد از آن نیز احتمالا بعد از مدتی ترغیب به خرید یک اکونت اشتراکی خواهند شد .

اما سوالم هنوز باقی است چرا وبسایت متمم یک تور ندارد ؟

همانطور که در جملات آغازین در مورد سایت هایی که با طراحی نو به معظل رفتار دوگانه کاربر برخورد میکنند فکر میکنم که متمم نیز در مقابل مدل محتوا نو نیز ممکن است به رفتار دوگانه کاربر برخورد کند و شاید هم اشتباه بگویم و اینطور نباشد .

 تور در طراحی سایت با طور در مدل محتوایی چه فرقی دارد ؟ 

در هر صورت متمم یا سایت هایی با طراحی نو میتوانند با یک راه حل پیشنهادی به نتیجه مطلوبی برسند و آن نیز تور در سایت هست .

 

 تور در طراحی سایت با طور در مدل محتوایی چه فرقی دارد ؟ 

در طراحی سایت تور به منظور ایجاد آشنایی کاربر با امکانات یا راهنمایی برای استفاده از سایت استفاده میشود اما فکر کردم که چرا متمم همین کارا را برای محتوا خود نکند ؟ در هر دو مورد ( مدل طراحی سایت و مدل طراحی محتوا ) دوگانگی انتخاب است .

بنابراین متمم هم به نظرم نیاز به یک تور محتوایی دارد که کاربر را از وبگردی روز مره خارج کند ، البته که این خارج کردن از جنس اشنایی و راهنمایی خواهد بود .

تور وبسایت متمم

 

این تور های در متمم به خصوص برای کاربران ویژه متمم از دو جهت ضروری هست :

1- سریعتر مدل محتوایی متمم را درک کنند :

قاعدتا میتوان گفت که مدل محتوایی متمم متفاوت هست پس درک کردن سریع و درست این مدل محتوایی متفاوت به جای ایجاد یک خطر یا یک سردرگمی باعث میشود که کاربر با سازوکار تولید و عرضه محتوا کاملا اشنا شود که خودش به مقدار زیادی نقش متفاوت متمم را نمایان میکند .

2- پیشنهاد های متمم را برای یادگیری بهتر درس هایش را زودتر عملی و شخصی سازی کنند:

وقتی درس های ( +  + ) را در متمم میخواندم حس کردم باید برگردم عقب چون از انچه خواندم شاید 50 درصد موارد را درست یاد گرفتم و علاوه بر این که به دلیل مطمعن نشدن از یادگیری به سرعت محتوا از ذهنم خارج یا بعد از مدت طولانی به فراموشی میرفت.

جدای از این من هنوز استایل و یک سبک شخصی سازی شده با توجه به توضیحات متمم در رابطه با یادگیری ندارم و فکر میکنم نیاز هست نوشته های من در مطالب شخصی ام ( یعنی در evernote  )  به یک استایل مشخصی برسد تا یادگیری مطالب به حداکثر ترین نقطه خود برسد .

 

البته که اگر خیلی بخواهیم در این موضوع از دید من رفتار کنیم اول باید این تور برای کاربران آزاد اجرا شود چون میتواند منجر به افزایش نرخ تبدیل به کاربران ویژه شود.

 

پیشنهاد هایی برای تور متمم :

 

راستش در این مورد خیلی نمیتوان نظرات درستی ارائه بدم چون من نه تنها به امار و رفتار کل کاربران متمم دسترسی ندارم بلکه حتی در مورد استراژی های پیش روی متمم و اولویت های ان نیز اطلاع ندارم که بگوییم ایا این مورد را در یک تور آشنایی محتوا یا سایت به کاربر بگوییم یا خیر ، اما میتوانم پیشنهاد هایی بدهم که تقریبا اغلب کاربران با خواندن آن درک بهتر و مفید تری از یک تور آشنایی با متمم خواهند داشت .

1- تور کوتاه باشد :

کوتاه بودن و انتخاب چند مطلب یا نوشته به عنوان آغاز یک تجربه از این جهت مهم هست که میتوان به کاربر گفت که در کمترین بازه زمانی با این موارد آشنایی سریع پیدا کن و اگر نیاز مند این هستی که در بلند مدت این موارد طی شود در یک بازه زمانی 1 هفته ای با ایمیل هایی در تور آشنایی با متمم با ما همراه شو ( البته بازم میگم شاید حرف هایی که میگم درست نباشد )

2- جنس تور توصیه باشد :

خیلی خوبه که وقتی کاربری در متمم برای اولین بار آمد با یک پیام و توصیه آشنا شود که در آن علاوه بر تشریح متمم توصیه هایی در مورد چگونه خواندن و نخواندن متمم باشد مانند ( +  +  + )

 

3- استایل های محتوایی معرفی شود :

با این که دقیقا همه مدل های محتوایی در متمم را نمیشناسم اما فکر میکنم که  معرفی این مدل ها باعث میشود که بدانیم متمم از یک سبک نیست و علاقمه مندان به سبک های مختلف تولید محتوا در متمم بتوانند تجربه ای که به ان ها نزدیک تر است را به عنوان اولین تجربه یادگیری یا مطالعاتی خود در متمم مشاهده کنند .

 

اگر شما هم متممی هستید میتوانید در مورد تور پیشنهاد های بیشتری را در نظرات یا میل به من  بیان کنید .

 

 

21
اشتراک‌گذاری

بازتابهای این مطلب

    ارسال پاسخ